Co warto zobaczyć czyli ciekawe miejsca w Polsce i na świecie I Never stop explore

Miejsca, które warto odwiedzić. Gdzie warto pojechać? Co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne Polski, Europy i świata.

Miasta

Budapeszt 10 najlepszych atrakcji które musisz zobaczyć

Względnie niewielka odległość od Polski oraz doskonałe połączenia, zarówno autobusowe, kolejowe, jak i lotnicze sprawiają, że Budapeszt to idealny cel na weekendowe zwiedzanie. Ilość ciekawych miejsc w tym mieście jest olbrzymia, dlatego wybraliśmy 10 najlepszych atrakcji, które musisz zobaczyć zwiedzając Budapeszt.

1. Parlament

Nie mamy wątpliwości, ze to właśnie budynek parlamentu jest najbardziej charakterystycznym dla Budapesztu. Wspaniała bryła położona nad brzegiem Dunaju jest chętnie fotografowana i umieszczana na magnesach czy pocztówkach z miasta. Gmach udostępniany jest do zwiedzania, a w jego wnętrzu znajdziemy m.in. największą relikwię dla narodu węgierskiego, czyli koronę św. Stefana. Budynek parlamentu możemy oglądać zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz, podczas rejsu barkami po Dunaju. Przy okazji: to jedna z ciekawszych i atrakcyjniejszych form zwiedzania tego pięknego miasta.

Budapeszt 10 najlepszych atrakcji

2. Baszta Rybacka

Zbudowana na początku XX wieku Baszta Rybacka to kolejny z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta. Bryła przyciąga wzrok i zachwyca geometrią, a siedem wież umieszczonych na budowli symbolizuje siedem plemion, które miały zapoczątkować naród węgierski. Strudzonych zwiedzaniem zachwyci fakt, że na szczycie Baszty znajduje się kawiarnia, w której możemy zregenerować siły. Basztę możemy zwiedzać przez cały rok, wstęp jest płatny.

Budapeszt 10 atrakcji

3. Plac Bohaterów

Zaprojektowany i budowany w XIX wieku Plac Bohaterów jest jednym z największych i najważniejszych w Budapeszcie – jest to bez wątpienia jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając to miasto. Z miejscem tym wiąże się wiele istotnych wydarzeń politycznych i historycznych dla kraju. Dzisiaj największą atrakcją Placu jest Pomnik Tysiąclecia, którego punktem centralnym jest ponad trzydziestometrowa kolumna z figurą archanioła Gabriela. Kolumna otoczona jest kolumnadą z licznymi postaciami ważnymi dla węgierskiej historii.

Budapeszt atrakcje

4. Zamek Buda – Pałac Królewski

Umieszczony na wzgórzu zamkowym Zamek Buda to jeden z najbardziej charakterystycznych – po parlamencie – budynków w Budapeszcie. Cała zabudowa obejmuje kompleks budynków, jednak turyści mogą poruszać się także po okolicznych uliczkach z licznymi kawiarniami, przez co całość wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla oczu i ducha. Wybierając się w te okolice warto poświęcić na to kilka godzin – spacerowanie tutejszymi alejkami pozwoli na relaks i zachwyty widokami. Wejście na teren zamkowy jest bezpłatny, zapłacimy dopiero przy muzeach. Wewnątrz zamku znajdują się dwa istotne instytucje: Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historii Budapesztu.

Atrakcje Budapeszt

5. Buty na Dunajskiej Promenadzie

Odsłonięta w 2005 roku rzeźba jest jedną z najważniejszych we współczesnym Budapeszcie. Rzeźba powstała jako symbol pamięci wszystkich węgierskich ofiar Holokaustu, nawiązując przede wszystkim do ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez strzałokrzyżowców – węgierskie ugrupowanie faszystowskie i nacjonalistyczne kolaborujące z III Rzeszą.

6. Góra i Statua Gellerta

Góra Gellerta, wznosząca się na wysokość 235 metrów, to jedno z ciekawszych miejsc do zobaczenia w Budapeszcie i jednocześnie świetny punkt widokowy. Jej nazwa pochodzi od włoskiego opata i biskupa, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan. Na szczycie góry stoi pomnik, początkowo stworzony dla upamiętnienia żołnierzy radzieckich poległych w walce o Węgry. Wraz ze zmianami ustrojowymi w roku 1989 usunięto z pomnika emblematy komunistyczne, a sam pomnik jest dzisiaj symbolem wszystkich, którzy polegli w walce o Węgry.

7. Matthias Church

Kościół św. Macieja to jeden z najbardziej charakterystycznych i ważnych kościołów węgierskich. Niewiele osób jednak wie, że jego oficjalna nazwa to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Początki katedry sięgają XIII wieku, a rola samego kościoła rosła z czasem – było to miejsce licznych koronacji i ślubów. Warto wiedzieć, że w czasie burzliwej historii Budapesztu kościół ten znajdował się również pod okupacją turecką, a w jego wnętrzu urządzono… meczet! W czasach okupacji niemieckiej i radzieckiej kościół był traktowany kolejno jako koszary, kuchnia polowa oraz stajnie. Dzisiaj możemy na nowo podziwiać jego wspaniałą bryłę i zwiedzać wnętrze wypełnione licznymi zabytkowymi obrazami i rzeźbami.

Budapeszt atrakcje turystyczne

8. Central Market Hall

Miłośnicy węgierskiej kuchni z pewnością chętnie odwiedzą Wielkie Hale Targowe, umiejscowione przy ruchliwej ulicy Vaci, niedaleko Mostu Wolności. Miejsce to zachwyca rozmiarami, architekturą oraz przeznaczeniem. Konstrukcję oddano do użytku już w roku 1897 i do dzisiaj pełni swoją pierwotną rolę – to jeden z największych placów handlowych w kraju. Neogotycka zabudowa została uszkodzona w czasie II Wojny Światowej, jednak do dzisiaj udało się przywrócić jej wyjątkowy wygląd. Wewnątrz znajdziemy kilka kondygnacji, na których odbywa się sprzedaż detaliczna produktów spożywczych, ale również prowadzone są niewielkie punkty gastronomiczne, w których spędzimy miło czas zajadając się węgierskimi przysmakami. Warto zajrzeć tu również w poszukiwaniu pamiątek!

9. Széchenyi Fürdő

Węgry kojarzą nam się z winem, doskonałym jedzeniem oraz… termami. Będąc w Budapeszcie nie sposób ominąć największy kompleks basenów i term w Europie, którym jest właśnie Széchenyi Fürdő. Szukając idealnego miejsca na popołudniowy wypoczynek to właśnie Széchenyi Fürdő są najczęściej polecane! To, co zwraca uwagę to architektura – warto wspomnieć, że najstarszy budynek kompleksu powstał w 1881 roku! Do Széchenyi Fürdő bez trudu dostaniemy się żółtą linią metra.

Budapeszt nietypowe atrakcje

10. Most Łańcuchowy

Budapesztański most łańcuchowy to kolejny z obiektów niezwykle charakterystycznych dla tego miasta. Historia mostu sięga roku 1839, a sama jego budowa trwała dekadę. Niezwykle istotne jest to, że most stanowił pierwsze połączenie miast leżących po dwóch stronach Dunaju: Budy i Pesztu. Pod koniec II Wojny Światowej most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie, jednak tuż po zakończeniu wojny zarządzono jego odbudowę. Dzisiaj cieszy on oczy szczególnie po zmroku – doskonale oświetlony tworzy świetlistą linię w poprzek Dunaju. Warto się tędy przespacerować!

Węgry Budapeszt atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *